Schudol som 20kg za 4 mesiace, jem každý druhý deň. Ako schudnúť rýchlo?

Podarilo sa, cieľ splnený. Od 28.2.2020 do dnešného dňa 28.6.2020 sa mi vďaka úprave stravy, podarilo schudnúť 20kg. Zo 107 kg na súčasných 87 kg. Okrem redukcie hmotnosti bolo mojím cieľom dobre sa cítiť. Aj to sa podarilo. Jednak sa teším, že som sa dokázal zaprieť a druhak, že vyzerám a cítim sa naozaj lepšie. S radosťou mrknem na každú zrkadlovú plochu. Ako teda rýchlo schudnúť?

Dnes, sú to 4 mesiace, čo som držal začal držať pôst, pomocou pozmenenej metódy ADF. Konkrétne 60 dní „nejedenia“, prijímania maximálne 500 kalórií, ktoré sa striedali so 60 dňami „normálneho“ jedenia. Bližšie túto metódu popisujem v predchádzajúcom článku, SCHUDOL SOM 8 KG ZA 6 TÝŽDŇOV, JEM KAŽDÝ DRUHÝ DEŇ, ktorý som napísal po 2 mesiacoch jej dodržiavania.

Aby som bol presný, to čo nazývam pôstom a jedením každý druhý deň, neberte doslova. Pozmenená metóda ADF je skôr odnož prerušovaného pôstu. Teda, každý druhý deň jem 500 kalórií . Do tohto limitu, sa zmestí prekvapivo veľa jedla. Môžete sa o tom presvedčiť aj na fotkách v tomto článku.

Francúzske zemiaky, nie sú bežná cesta ako schudnúť
Francúzske zemiaky s klobásou, áno aj tie bežne jedávam a chudnem

Túto metódu stravovania som prerušil iba raz, viete si predstaviť ísť na svadbu na Moravu a ponúknuť sa len šalátom? Zvlášť keď je na stole sviečková, čo je moja povinná jazda vždy keď si odbehnem k našim bratom. A kto by odolal keď zákusky pečú kočky z Pečemespolu?

Zákusky a koláče na Moravskej svadbe
Toľko krásy na jednej fotke. Kto by im odolal?

Áno, je to radikálny úbytok, takmer všetci mi hneď po pochvale nezabudnú pripomenúť, že očakávajú jojo efekt. Uvidíme, ja sa sústredím na pozitívnu energiu. Budem robiť všetko pre to, aby som si už súčasnú váhu udržal.

Myslieť pozitívne je základ

Nemalý podiel na mojom úspechu mal aj vytýčený cieľ a pozitívne myslenie. Pravidelne som si opakoval, že to dokážem, veril tomu a tak sa aj stalo. Sila myšlienok funguje!

Už dnes vidím, že cesta je hlavne v disciplíne a správnych návykoch. Takmer pravidelne sa mi teraz stáva, že „nejem“ aj v „normálny“ deň. Teda, že si po 6 h bez jedla uvedomím, že dnes vlastne jem. Telu to už nevadí, pretože si na to zvyklo počas dní pôstu. Zároveň zeleninu a kvalitné bielkoviny, mám súčasťou takmer každého jedla. Často tiež jem oveľa menšie porcie ako kedysi. V obchode prísne študujem zloženia potravín a zameriavam sa na kvalitné potraviny. Nie však extrémne, kľudne sa pustím aj do majonézového šalátu či parených buchiet.

Domáci hamburger s hranolkami - aká iná metóda chudnutia toto umožňuje?
Domáci hamburger s hranolkami – aká iná metóda chudnutia toto umožňuje?

A to mi príde kľúčové. Nechcem sa v tomto obmedzovať, chcem svoj systém, v ktorom je všetkého tak akurát. Listový šalát aj vyprážaný rezeň a dnes viem, že sa to dá.

Domáca mrkvová bábovka so Slowtellou. Nie zrovna pôstny dezert, ale to pri ADF nevadí.
Domáca mrkvová bábovka so Slowtellou. Nie zrovna pôstny dezert, ale to pri ADF nevadí.

Po dosiahnutí svojho cieľa, mať menej ako 90 kg a cítiť sa dobre, chcem ďalej zachovať jedlá z pôstnych dní, teda prijímať v strave menej kalórií a tým udržiavať svoju váhu.

Pohlad do zrkadla po schudnuti 20 kg
Pohľad do zrkadla po schudnutí 20 kg je čistá radosť

Zároveň sa mi darí zapájať aj viac pohybu, vďaka rozbehnutej záhradkárskej sezóne. Tú si tento rok užívam naplno a vďaka tomu mám viac pohybu ako som bol zvyknutý.

jednoduchý šalát s hummusom, cottage cheese, korenie je dobrý na chudnutie
Jednoduché a veľmi chutné: šalát, hummus, cottage cheese, korenie

Chudnutie stravou má svoje úskalia

V prvom článku, kde popisujem ako schudnúť s metódou ADF, som vymenoval viacero neutrálnych aspektovči negatív. Pri ďalších mesiacoch sa mi ich podarilo čiastočne či úplne odstrániť.

 • chce to fakt veľa vôle – hrdinské činy – to zvládnem, keď mám určené, prečo to robím
 • chce to veľa času – platí stále, dá sa zvyknúť, jedlo a jeho príprava je pre mňa príjemne strávený čas, dokonca to môže byť forma meditácie
 • žiada si to plánovať vopred – ako všetko poriadne v živote 🙂
 • veľa pijem – veľa cikám – na tomto nie je čo meniť, tak to príroda vymyslela
 • BONUS:málo jem, málo kakámv prípade problémov so zápchou, dobre funguje Psyllium. Čistá prírodná vláknina. Dostať v lekárni.
 • hlad prináša nervozitu – u mňa jediné riešenie, jesť minimálne každé 3 hodiny
 • nedostatok alebo prebytok spánku – stále mám premenlivú dĺžku spánku, ale napriek tomu sa necítim unavený
 • chcenie aby čas plynul pomalšie či rýchlejšie – najlepšie mi je, v deň pôstu, ponoriť sa do stavu „flow“, do činnosti ktorá mi prináša takú radosť, že neviem ako plynie čas a neuvedomujem si, že som hladný. Pre mňa napríklad práca v záhrade či na zaujímavom IT projekte.
 • nedostatok mentálnej energie v dňoch pôstu – niet sa čomu čudovať pri kalorickom deficite
 • veľa varím – toto vymizlo samé, zvláštne
 • dlhodobá udržateľnosť – boli to dlhé 4 mesiace a som rád, že sa mi podarilo splniť svoj cieľ, radikálne znížiť svoju váhu. Myslím však, že ak by to bolo, napr. zo zdravotného hľadiska, nutné vydržal by som ešte ďalej. Každým ďalším dňom pôstu je to ľahšie.

Veľký pozor, si treba dať na postupné pomalé zvyšovanie porcií, počas dní pôstu. Upozorňuje na to aj autorka štúdií a výskume o pozmenenej metóde ADF, Krista Varady, PhD. Časom si človek postupne podvedome zvyšuje porcie, a tým sa stráca efekt pôstu. Stalo sa to aj mne. Vďaka tomu, že som však o tom predtým čítal, dokázal som to spozorovať a napraviť. Zároveň tomu však neprikladám až takú váhu, pretože sa mi to dialo iba v posledných mesiacoch. Teda tým, že som už bol takmer v cieli a zároveň dnes týmto systémom plynule prejdem na klasické jedenie.

šalát s mozzarellou
Šalát s mozzarellou a sušenými paradajkami. Ten môžem každý deň.

Ak by som však chcel pôst držať dlhšie, je potreba na to myslieť a kontrolovať sa, aby mal pôst želaný efekt.

To hlavné na čo opakovane prichádzam, nielen pri chudnutí, je potreba nájsť si svoj systém.

Vezmem nejakú metódu ako schudnúť a vyberiem si z nej to, čo funguje mne. Každý z nás je iný (z ríše zeleniny a tiež z ríše ovocia 😀 ) a každému funguje iný režim stravovania.

šalát s cottage cheesom
Šalát s cottage cheesom, mrkvovým pyré, fazuľkami a cherry paradajkami

Preto aj vám odporúčam, nevzdávajte sa. Ak sa vám aj nepozdáva moja metóda ako schudnúť. Hľadajte ďalej. Skúšajte, nájdite si tú svoju a uvidíte, že to pôjde. Ak vytrváte dostatočne dlho.

Kreativita v kuchyni je dôležitá

Nech je metóda akákoľvek základný princíp funguje na 1000%:

spapané kalórie > spálené kalórie = priberám

spapané kalórie < spálené kalórie = chudnem

V prvých týždňoch s ADF som sa cítil ako zajac. Šalátu a mrkvy som zjedol na kilá. Postupom času a vyhľadávaním inšpirácii som stravu spestril aj v pôstne dni. Myslím, že úspech mojej „diéty“ je z veľkej časti zapríčinený kreativitou, ktorú som vniesol do prijímaných nízkokalorických jedál.

Mega šalát s bielkom
Mega šalát s bielkom a fazuľkami

Na porovnanie, začínal som s 2 mrkvami na tanieri a skončil so šalátmi predtým nepoznaných chutí. Na čom vidím, že aj budúce udržanie želanej postavy bude závisieť aj na kreativite v kuchyni.

Krútite pri mnou prezentovaných jedlách hlavou, že to sa predsa nedá jesť, iba zelenina so zeleninou? Áno, máte pravdu, nedá. Aspoň nie dlhodobo. Preto je potrebné nájsť si svoje korenie a kvalitný olej, ktorý vám potom univerzálne vylepší akýkoľvek šalát na jedlú úroveň. Pre mňa je to zmes korenia na fajitas z Nemecka a kvalitný olivový olej.

Na zasýtenie a zároveň pre potreby vášho tela, by ste mali jesť aj bielkoviny. Je mnoho potravín, ktoré vás zasýtia a pri tom majú minimum kalórií. Napríklad taký tuniak, mozzarella, kuracie prsia, hummus, tofu, cottage cheese či vaječné bielka. Toto všetko môžte aj počas dní keď „nejete“. Samozrejme s mierou, 1-2 lyžice, 100g.

šalát s tuniakom, vhodný pre úbytok príjmu kalórií
Na tanieri skoro nič, ale so správnym korením a olejom je to skvelé.

Situáciu dosť uľahčuje aj príchod leta a dostupnosť čerstvej zeleniny a ovocia. Leto považujem, za ideálnu dobu na chudnutie.

Zeleninka zo záhradky
Úroda z vlastnej záhrady je pri chudnutí na nezaplatenie.

Viem ako schudnúť

Záverom patrí poďakovanie najbližším, ktorí ma na ceste podporovali. Ďakujem.

Oporou mi bola aj táto skvelá Facebook skupina o chudnutí, kde je vytvorená veľmi príjemná komunita. Niekedy vás síce odsúdia za rozdielny názor, ale vo veľkej miere sa stretnete s pochopením a podporou. Vidieť fotky úspechov a zdravé jedlá vašich chudnúcich súputníkov vám tiež dodá odhodlanie.

Bulharská kapusta
Bulharská kapusta s kuracím mäsom a biely rožok, ako oslava môjho úspechu

Ak sa rozhodnete túto metódu vyskúšať, budem veľmi rád ak sa pochválite vašim výsledkom v komentároch. Tiež ma môžete kontaktovať v prípade doplňujúcich otázok alebo vám dôjdu nápady na recepty.

Či už sa ku mne pridáte a vyskúšate pozmenenú metódu ADF alebo iný spôsob ako schudnúť, prajem vám veľa síl, pevnej vôle a kreativitu v kuchyni.

Dnes už viem, že na to mám. Viem ako schudnúť a udržať si váhu. A vy?

Návrat hore