Ako zarobiť na internete? 8 overených tipov ako zarábať online viac ako 1000€ mesačne.

Kde je vôľa, tam je cesta. Týmto populárnym výrokom možno zhrnúť neobmedzené možnosti ako zarobiť na internete. Hlavná je vaša vôľa s tým naplno začať a postupne pridávať. Online svet ponúka naozaj mnoho možností ako zarobiť peniaze. Prezrite si mojich 8 tipov ako na to.

Ešte predtým Vás však musím varovať. Nebude to ľahké. Nie je to pre každého a nie je to ihneď. Ak však máte vnútornú silu, disciplínu a vytrvalosť určite sa Vám to podarí.

Neodradil som Vás? OK, tak môžeme pokračovať na obsah.

Predávajte cez internet vlastné výrobky

Ak radi tvoríte výnimočné veci alebo je dokonca vlastnoručná výroba Vašou profesiou, internet pre Vás môže byť dobrým zdrojom príjmov. Maľujete obrazy, dokážete z dreva vyrobiť praktickú poličku alebo viete uštrikovať sveter? Stránky ako sashe.sk, etsy.com alebo aj Facebook Marketplace sú výborným zdrojom zákazníkov online. Sashe sa zameriava iba na Slovensko. Cez Etsy môžete predávať do celého sveta. Ak radšej ako inzertné portály máte sociálne siete, predávať môžete cez Facebook alebo aj Instagram.

Tieto portály slúžia primárne pre predaj „handmade“ výrobkov a denne ich navštevuje nemalé množstvo ľudí, ktorý zháňajú práve Vás. Malých lokálnych tvorcov umenia. Nezáleží na tom, či máte vlastnú dielňu, ateliér, garáž alebo Vaša tvorba pochádza priamo z vašej obývačky.

Ak k Vašim výrobkom dokážete vytvoriť kvalitné fotografie a pútavé popisy ste na najlepšej ceste k prvým online predajom.

Tu treba pripomenúť, že platformy sashe.sk a etsy.com si berú províziu z predaja. Preto ak to s predajom Vašich výrobkov na internet myslíte naozaj vážne, zvážte nasledujúci tip.

Založte si vlastný e-shop

Ak máte firmu, kamenný obchod alebo jednoducho chcete vlastné výrobky predávať bez provízie je vlastný e-shop to správne riešenie. V dnešnej dobe je to už pomerne jednoduché. Stránky ako Shoptet.sk, Eshop-rychlo.sk alebo zahraničné Shopify.com a Wix.com ponúkajú vytvorenie vlastného e-shopu doslova za pár minút. Nechcem Vás však zavádzať. Tieto platformy sú určené najmä pre malé firmy a živnostníkov.

Vytvorenie a prevádzkovanie vlastného online obchodu je beh na dlhé trate. Ak sa mu chcete venovať naplno žiada si to desiatky až stovky hodín mesačne. Ak nie ste dostatočne technicky zručný prípadne sa chcete venovať hlavne výrobe Vašich produktov, radšej vytvorenie e-shopu nechajte na profesionálov. Kvalitných agentúr či jednotlivcov pre tvorbu e-shopov je už aj na našom trhu dostatok. Na tomto sa naozaj neoplatí šetriť. Ak bude Váš elektronický obchod vyzerať neprofesionálne, bude pomalý alebo bude obsahovať nekvalitné fotografie, nikdy nebude tak úspešný ako by mohol byť. Treba to skutočne zobrať ako jeden z firemných nástrojov. Keď potrebujete kúpiť vŕtačku, zrejme nezačnete hľadať na internete ako ju vyrobiť. Či? 🙂

Chápem, že nie každý chce a môže, hneď na začiatku svojho podnikania na internete, investovať niekoľko tisíc či desiatok tisíc eur do profi riešenia. Práve preto sú tu platformy ako Eshop-rychlo.sk, ktoré Vám e-shop poskytnú už od 15,6€ mesačne.

eshop-rychlo

Predávajte cez Bazoš alebo eBay

Pri tejto možnosti ako zarobiť na internete existuje viacero spôsobov ako na to. Najjednoduchšie je však začať tým, čo doma už máte. Práve k tomu dobre poslúžia stránky bazoš.sk alebo zahraničný ebay.com Poobzerajte sa okolo seba a predajte všetko čo už nepotrebujete. Starý telefón, nevyužívaný hudobný nástroj, 2x použité korčule, kabát po pradedovi. Verím, že v každej domácnosti sa nájdu pre Vás už zbytočné veci, ktoré môžu poslúžiť niekomu ďalšiemu. V angličtine na to existuje skvelá fráza, „one man’s trash is another man’s treasure“. V preklade „smeti jedného človeka sú pokladom iného človeka“. Stačí jednoducho nafotiť

Ďalšou možnosťou je využiť svoju odbornosť a prehľad v oblasti, do ktorej sa rozumiete. Vedieť akú má čo cenu na trhu je na nezaplatenie. Vyznáte sa do áut? Máte dobrý zdroj použitých počítačov? Máte veľkú zásobu detských vecí? Všetko ideálne predpoklady na úspech na inzertných portáloch. Existuje množstvo ľudí, ktorí sa živia iba tým, že dokážu lacno nakúpiť napríklad starožitný nábytok a potom ho ďalej predať s krásnym ziskom.

Ako som už spomínal pri predaji cez Etsy alebo vo vlastnom e-shope, aj tu sú dôležité kvalitné fotografie. Ideálne predmety fotiť za denného svetla, z viacerých strán a uhlov. Rovnako považujem za vhodné dať si tú námahu a pridať zodpovedajúci popis. Čím viac toho napíšete do inzerátu, tým menej sa musíte zaoberať dodatočnými otázkami záujemcov o kúpu. Ako úplnú samozrejmosť považujem uviesť svoju predstavu o cene. Osobne ma veľmi odradí inzerát s cenou „cena dohodou“. Pomyslím si, „v poriadku, tak sa teda dohodnime na dvoch eurách“. 🙂 Každý má nejakú predstavu o cene, ktorú za danú vec požaduje, je slušné uviesť ju vopred. Šetrí to čas.

Začnite písať blog a začnite zarábať cez internet

Aj ja sa snažím ísť práve touto cestou. Písanie ma baví a tak chcem pomocou tejto záľuby odovzdať ľuďom svoje vedomosti a skúsenosti. Mojim dlhodobým cieľom je si pomocou blogu vytvoriť pasívny príjem. Túto možnosť má každý s pripojením na internet. Čo je v dnešnej dobe pomaly už takmer každý. Ak teda viete písať kvalitné texty je toto pre Vás najlepšia voľba ako zarobiť cez internet.

Blog má rovnako ako iný online obsah mnohé možnosti ako zarobiť peniaze. Môžete robiť affiliate marketing, teda odporúčať produkty a služby iných. Môžete písať recenzie na produkty, za ktoré Vám potom platia ich výrobcovia. Môžete tiež propagovať vlastné služby či výrobky. Možností je veľa, stačí si vybrať a pustiť sa do písania.

Aj tento blog na svoju podporu využíva affiliate marketing.

Pracovný stôl blogera
Aj takto môže vyzerať pracovný stôl blogera

Založiť blog je v skutku jednoduché a zvládnete do dnes s minimom technických zručností. Viac sa o tom dočítate aj v mojom predošlom článku Ako si založiť blog za 20 minút.

Predávajte digitálne produkty

Ak miesto fyzických vecí tvoríte digitálne, tak je internet vaše primárne miesto k predaju produktov. Či už cez vlastnú stránku alebo vyššie uvedené kanály máte veľký potenciál zarobiť na internete nemalé množstvo peňazí. Navyše produkt, ktorý raz vytvoríte, dokážete opakovane predávať takmer donekonečna.

Existuje nespočetné množstvo digitálnych produktov, pomocou ktorých si môžete vybudovať svoj pasívny príjem na internete. Začína to tými najznámejšími ako sú eBooky, kurzy, fotografie, videá či vlastná hudobná tvorba. No pokračuje to menej známymi ako sú digitálne pozadia, digitálne predlohy pre tlač, nálepky alebo tapety na stenu, návrhy dizajnov pre 3D tlačiarne alebo fonty písma.

Investujte alebo obchodujte cez internet

Ak máte úspory alebo dokážete pravidelne investovať menšie sumy, môže byť pre Vás tá správna cesta obchodovanie s cennými papiermi alebo Bitcoin. Opäť sa tu ponúka viacero možností ako na to. Krátkodobé alebo dlhodobé investovanie do akcií, dlhopisov, cudzích mien alebo kryptomien sú výbornými nástrojmi ako zarábať na internete. Táto možnosť však môže byť, v závislosti na Vašich vedomostiach a skúsenostiach, veľmi riziková. Pred začatím odporúčam si to dobre naštudovať. Prípadne si vyskúšať obchodovanie na tzv. demo účtoch, kde obchodovanie len simulujete.

Pre úplnosť uvediem, že obchodovať s cennými papiermi môžete napríklad cez Revolut alebo eTorro. Z dlhodobého hľadiska sa mi osobnej najviac pozdáva neobchodovať, ale len pravidelne investovať malé sumy.

Začnite investovať ihneď: eTorro.com

Za najlepšiu investíciu v súčasnosti považujem Bitcoin, nakoľko nepodlieha inflácií tak ako fiat meny (EUR, USD, CZK…) a rastie neuveriteľným tempom. Môžete ho kúpiť cez burzu ako je Bitstamp alebo Kraken. O pár rokov môže byť jeho hodnota desaťnásobná.

Staňte sa influencerom

Ste od prírody extrovert alebo máte v niečom veľkú odbornosť? Cestujete po svete? Radi varíte? Ak máte nezvyčajný koníček, o ktorom radi rozprávate môže byť pre Vás práve cesta influencera. Podčiarkujem slovo môže, pretože stať sa influencerom by chcelo v dnešnej dobe mnoho ľudí, no nie každý na to naozaj má. Žiada si to pravidelne a dlho produkovať veľa kvalitného a hodnotného obsahu, ktorý ľudí vzdeláva alebo pobaví. A ani potom nie je zaručené, že sa Vám na tom podarí zarobiť.

Ak je však práve toto Vaša vytúžená cesta, možné to určite je. Uvádzam teda najznámejšie sociálne siete, kde by mala začať Vaša cesta: YouTube, Instagram, Twitter, Facebook, TikTok, Pinterest, LinkedIn či najnovšie ClubHouse. Nesnažte sa vybudovať všetky naraz. Vyberte si 1-2 a tým dajte maximum. Každá sieť má svoje pravidlá a podľa nich je treba prispôsobovať obsah.

Môj najobľúbejší influencer je rozhodne Mr.Beast. Jeho kanál patrí medzi najpopulárnejšie na YouTube. K dnešnému dňu má viac ako 55 miliónov odberateľov. Preslávil sa videami ako napr. „Objednal som si pizzu a ako prepitné som nechal dom“ alebo „Otvoril som si predajňu áut s cenami zdarma„. Neuveriteľné a geniálne.

Ponúknite svoje schopnosti – freelance

Chcete pracovať z domu alebo zo zahraničia? Jednoducho nechodiť do kancelárie a pracovať odkiaľkoľvek? Nepotrebujete vidieť rovnakých kolegov každý deň? Prekážajú Vám zdĺhavé porady a stagnujúce projekty? V tom prípade je pre Vás najvhodnejším spôsobom zarábania cez internet takzvaný freelancing. Teda pracovať ako samostatná jednotka, bez šéfa, bez zázemia firmy. Tento systém práce sa stal za posledné roky veľmi populárnym nakoľko prináša veľkú mieru slobody.

Tvoríte webstránky, ponúknite svoje služby malým živnostníkom. Dokážete písať články, ponúknite služby copywritera veľkým firmám. Ak máte dostatočnú úroveň schopností, ktoré iný potrebujú potrebujete sa im iba ponúknuť. To je na začiatku asi najťažšia úloha pri práci freelancera. V skratke Vám stačí vytvoriť si profil na stránkach ako fiverr.com, upwork.com prípadne lokálne jaspravim.sk a môžete ihneď začať zarábať.

Služby stránky Fiverr je možné využiť aj pre vaše potreby, teda prenajať si freelancera. Ten pre vás môže vytvoriť logo, webstránku alebo video častokrát lacnejšie a rýchlejšie ako veľké agentúry.

Najať freelancera: Fiverr.com

Už viete ako zarobiť na internete

Ak ste sa dostali až sem, pevne verím, že máte aspoň hrubú predstavu či a ako môžete práve vy pracovať a zarábať cez internet. Je to určite neľahká cesta, ale za to veľmi odmeňujúca. Ak pri tom vytrváte. Preto je tiež dôležité vybrať si oblasť, ktorá Vás zaujíma a baví. Pôjde Vám to o to ľahšie.

Veľmi Vám pomôže ak viete po anglicky, pretože vďaka tomu môžete predávať v podstate do celého sveta. Tiež Vám to umožní dostať sa k oveľa väčšiemu a kvalitnejšiemu množstvu informácií, ktoré nemusia byť všetky dostupné v slovenčine. Aj v online svete k nám totiž trendy zo zahraničia prichádzajú s oneskorením. Ten kto je ich schopný zachytiť ako prvý má často výhodu. A tým sa dostávame na bonusovú a veľmi dôležitú radu:

Najpodstatnejší tip ako zarobiť na internete je neprestávať sa vzdelávať.

Viete o niekom, koho by tieto tipy mohli posunúť vpred, neváhajte s ním tento článok zdieľať.

Prajem Vám veľa úspechov.

zdroj fotografií: Pexels

Návrat hore