TOP 10 kultúrnych rozdielov, na ktoré sa pripravte pred cestou do Thajska

Dva októbrové týždne roku 2019 boli plné slnka, tepla, tropického ovocia a chutného jedla, a mne opäť priniesli nový pohľad na svet. Doprial som si kúsok raja menom Hua Hin, čo je plážové mestečko 200 km južne od Bangkoku. Ešte chvíľu mi potrvá zvyknúť si na uponáhľané domáce tempo a neúprosne blížiacu sa zimu. Lebo v krajine, kde je celý rok leto, večne usmiati ľudia a výborné jedlo, sa zvyká na život pomerne ľahko. Tu sú moje prekvapenia, dojmy a zážitky z dovolenky v Thajsku.

Doprava a šoféri v Thajsku

Hneď prvý deň v Thajsku som si požičal skúter. Najbežnejší dopravný prostriedok v krajine 1000 úsmevov. Za príjemných 5,50 € na deň dostávam ošúchaný, no plne funkčný a natankovaný, skúter Hondu Click. Je to lacný, rýchly a najobľúbenejší spôsob prepravy, nielen v juhovýchodnej Ázii. V Thajsku sa dokonca môžete na skúter posadiť ako zákazník taxi služby a nechať sa miestnym skúter-taxíkom odviezť na pláž. Zabudnite však, že by vám poskytli prilbu. Skúter, tak ako je najpoužívanejším, je rovnako najnebezpečnejším, pretože od cesty vás delia iba vaše flip-flop šľapky a len v lepšom prípade aj prilba.

Rodinka sa vezie na korbe pickupu
Deti sa vezú na korbe auta

V Thajsku sa jazdí po ľavej strane, opačne ako vo väčšine krajín EU či Severnej Ameriky. Na jazdu v opačnom smere si zvykám rýchlo, vďaka predošlým skúsenostiam z Nového Zélandu ešte v roku 2012. Na čo som však pripravený nebol, je absencia pravidiel. V Thajsku je minimum
dopravných značiek, a ak už aj niekde nejaká je, neprikladá sa jej veľký význam. Pojmy ako hlavná a vedľajšia cesta, či pravidlo pravej ruky, tu buď nepoznajú alebo nerešpektujú. Na prvý dojem mám pocit, že na cestách vládne úplný chaos. Neskôr zisťujem, že v tom predsa majú systém. Nazval by som ho – rýchlejší vyhráva, alebo tiež – čím väčšie vozidlo máš, tým viac si na hlavnej. Prednosť má jednoducho ten, kto sa vojde do medzery v premávke skôr alebo občas aj ten, kto má zelenú na semafore. Zvýrazňujem slovo občas pretože v prípade, že odbočujete vľavo, môžte tak urobiť aj keď svieti červená (skvelé) a tiež sa často stáva, že ak už zo smeru, ktorý mal doteraz zelenú nejdú vozidlá, rozhodnú sa tí odvážnejší považovať svoju červenú za zelenú.

Parkovisko v obchodnom dome, len pre skútre
Parkovisko v obchodnom dome, len pre skútre

Jazdí sa veľmi na tesno, naozaj o centimetre vás z každej strany míňajú skútre, autá a autobusy – lepšie povedané pick-up dodávky. Pick-upy sú po skútroch druhé najobľúbenejšie vozidlá. Využívajú sa ako bežné dodávky – na prepravu tovaru avšak s dvoj až trojnásobne prekračujúcou maximálnou kapacitou, zároveň ako autobusy – na prepravu ľudí taktiež s prevyšujúcou kapacitou, či taxíky alebo traktory na prepravu ovocia. Je to jednoducho všeobecne prospešné vozidlo, na ktoré cez deň naložíte úrodu zo svojho ananásového poľa a večer celú rodinu aj so susedmi po ceste na večeru.

Napriek tomu, že sa jazdí natesno, zdanlivo bez pravidiel a na vozidlách bez zjavnej technickej kontroly, do určitej miery každý na každého dáva pozor. Napriek tomu, že sa aj krajnica používa ako ďalší pruh, sú vodiči pomerne disciplinovaní. Akoby si väčšina z nich uvedomovala, že cena času a prostriedkov, ktoré pri havárií stratia, je oveľa väčšia ako to spomalenie, ktoré kvôli každému nepozornému vodičovi musia tolerovať. Aj keď si do cesty vchádzajú a spomaľujú sa omnoho viac ako v Európe, je počet použití trúby v Thajsku omnoho menší ako v rozvinutých západných krajinách. Zvukové znamenie sa využíva najmä na odstrašenie túlavých psov, kohútov, opíc a dobytka z cesty. Road-rage, teda cestnú agresiu, proste nechajte doma.

V pohodičke sa vezie na streche
V pohodičke sa vezie na streche

Perličkou v šoférskej kultúre Thajska je aj opačné použitie prebliknutia diaľkových svetiel. Zatiaľ čo u nás ním signalizujeme „Púšťam ťa, môžeš ísť“, v Thajsku to znamená „Som rozbehnutý, za žiadnu cenu nechoď“.

V neposlednom rade by som spomenul aj častú jazdu pod vplyvom alkoholu. Zjavne nik v Thajsku, vrátane turistov, nemá problém sadnúť večer na skúter a odviezť sa domov po pive s kamarátmi. Pite s rozumom a ak už jazdíte, tak opatrne. Môže vás to stáť ujmu na zdraví, nemalú pokutu, úplatok alebo až väzenie. V Thajsku majú na alkohol povolený limit iba 0,5% teda 0.5 g alkoholu na liter krvi.

Zaujímavosťou je chovanie policajtov, na jednej strane sú schopní sa cez deň postaviť na cestu a hromadne kontrolovať nálepky o technickej kontrole každému vozidlu, či náhodne zastavovať podozrivé vozidlá. Na strane druhej sa zdá, akoby im o štvrtej padla a večer či v noci ich na ceste zbadáte len zriedkavo. Asi tiež popíjajú pivko na nočnom trhu.

Kľud, pohoda, žiadny stres a relatívnosť času

V Thajskej kultúre je silno zakorenený budhizmus a jeho hodnoty cítiť v každej interakcii s miestnymi. Nikto sa nikam neponáhľa, nestresuje a netvorí zbytočne zlú energiu krikom či hádkou. Takmer na každom mieste vás víta úsmev a na hrudi spojené ruky s úklonom, teda lokálny pozdrav „wai“. Čím vyššie sú ruky zdvihnuté, tým väčšiu úctu a rešpekt vám človek prejavuje. Ihneď po príchode pozorujem rozdiel medzi mojou rýchlou chôdzou a oddychovým tempom ostatných. Po pár dňoch sa moje tempo prispôsobí miestnej relaxácií počas chôdze. Pripadá mi, že čim viac tu človek nohy šúcha po zemi, tým viac je domáci.

Tomu vravím oddych
Pohodička na pláži

Ak Thajčan zvýši hlas, prejaví agresiu alebo dá inak najavo negatívnu energiu, v jeho kultúre akoby stratil tvár. Počas dvoch týždňov som nezažil jediného nevrlého čašníka. Samozrejme, nájdu sa výnimky a nie každý je neustále usmiaty, napriek tomu sa vás snaží obslúžiť k spokojnosti. Tieto hodnoty sú mi okamžite sympatické, nakoľko som sám veľmi pozitívny človek, ktorý nemá rád hádky a neznáša zbytočnú agresiu.

V juhovýchodnej Ázii je čas relatívny. V kľude, máme čas, ak nejde o život nejde o nič, srší z každého rohu. Ak očakávate presný časový rozvrh a dochvíľnosť, v Thajsku sa vám bude žiť ťažšie.

V Thajsku, ako vo väčšine krajín v Ázii, treba myslieť na to, že ste tu turista. Nemáte tu žiadne práva ako doma, nemáte právo nič si nárokovať na ulici či inde. Vyhnete sa zbytočným problémom. Ak by ste sa však do nich dostali, bohužiaľ a zároveň našťastie, ich viete vyriešiť úplatkom. Thajsko vám rado poskytne krásnu dovolenku či dôchodok, avšak stále vás tu budú brať ako cudzinca, návštevníka. Sú radi, že ste prišli, ale rovnako sú radi, že odchádzate. Napríklad nemáte možnosť vlastniť pozemok. Môžete si kúpiť iba byt a aj to iba v budove, v ktorej minimálne polovica je domácich obyvateľov.

Jedlo, káva, dezerty a ovocie

Kuchyňa je naozaj rozmanitá, okrem chutných miestnych špecialít ako spomínané thajské curry či morské živočíchy, máte možnosť dostať sa ku snáď každej kuchyni sveta. Od japonského sushi, cez talianske cestoviny až po americký McDonald.

Moje obľúbene rezance Pad Thai
Moje obľúbene rezance Pad Thai

Kuchyne sú väčšinou otvorené, kde sa jeden roh reštaurácie využíva na prípravu jedla, takže máte možnosť priamo nazrieť na spôsob prípravy jedla. Ak si objednáte populárny Hot pot, prinesú vám dokonca jedlo surové a do stredu postavia kotlík s uhlíkmi, navrchu ktorého si postupne opekáte mäso, zeleninu či morské plody. Jedlo je tu niečo viac ako zasýtenie, často sa jedná o spoločenskú udalosť trvajúcu niekoľko hodín, ktorú zdieľate so svojimi priateľmi, rodinou.

Pre milovníkom kávy je potešením, že nájsť kaviareň podávajúcu kvalitné espresso je zhruba rovnaký problém ako u nás. Asi dve z piatich káv sú naozaj kvalitné a správne servírované.

Po obede, či vlastne kedykoľvek, výborne padne tropické ovocie, z ktorého vám radi kdekoľvek pripravia smoothie alebo čerstvý džús. Pozor však, thajci majú veľmi radi cukor a drvivá väčšina podávaných nápojov je presladená. Ak však máte radi cukor, budete ako v raji. Pochutnať si na rôznych dezertoch rovnako nie je problém na lokálnych trhoch alebo v novších pekárňach, cukrárňach inšpirovaných západom.

Ceny, životné náklady a úroveň

Kolektívne vedomie hovorí, že v Thajsku je lacno. Môže to byť pravda, ale aj nemusí. Záleží hlavne na tom akú úroveň komfortu a luxusu si doprajete. Životná úroveň Thajcov je podstatne nižšia ako tá naša, avšak turistické oblasti, služby a produkty mieriace na návštevníkov zo západu, sú prispôsobené našej úrovni.

Lokálne reštaurácie a trhy sú tie najdostupnejšie, kde máte možnosť dať si chutné rezance Pad Thai alebo Thai curry za 1-3 €. Jedlá zo západu sú však podstatne drahšie, a teda hamburger či steak vás v kľude vyjde na 7-12 € za porciu. 

Čo sa týka nerestí, je to v Thajsku rôznorodé. Cigarety vás vyjdu lacno, krabička Camel blue stojí 60 THB – 1,80 €, no alkohol je pomerne drahý. Lokálne pivo stojí od 62 bathov po 150 bathov ( 1,85 – 4,50 € ), záleží či ho kupujete v obchode alebo v reštaurácii. Pivá z importu vyjdú aj dvojnásobne toľko ako domáce. Osobne mi z lokálnej ponuky najviac chutilo pivo značky Singha.

Rozmanitá fauna, hmyz a túlavé zvery

Ďalšou thajskou špecialitou je skutočne rozmanitá fauna. Na každom rohu (aj strope reštaurácie) stretnete rozšírené gekony, leguány. Rôzne hlasno štebotajúce vtáky okupujú vybrané druhy ulíc. Kopce patria zväčša opiciam, ktoré sa však dajú ignorovať. Začnú byť dotieravejšie až keď zbadajú, že máte jedlo alebo čokoľvek ligotavé, napr. náhrdelník. Všadeprítomné sú aj túlavé psy, kohúty, a mimo mesta aj kravy.

Opice sledujú výhľad s nami
Opice sledujú výhľad s nami

Po západe slnka vás okamžite prídu navštíviť komáre, pavúky, hady, rôzne mušky a osy. V jaskyniach, ako na Slovensku, vítajú návštevníkov netopiere. Ak si pribalíte trochu tolerancie voči týmto živočíchom, je to prežiteľný stav symbiózy. Predsa, to my sme si spravili naše obydlia na miestach ich prirodzeného prostredia.

Počasie, celoročné leto, klimatizácia všade

Napriek tomu, že podľa predpovedí na internete, tu malo počas októbra polovicu dní pršať, všetky dni boli krásne slnečné. Pršalo len raz, aj to v noci. Každý deň sa zobúdzať do usmiateho dňa plného slnka, je naozaj príjemné. Samozrejme iba pre toho, kto má rad teplo. Už menej je však príjemné, pri akejkoľvek fyzickej aktivite vypúšťať vodopády potu a teda mať potrebu sprchovať sa trikrát denne.

Budhizmus je v Thajsku najrozšírenejším náboženstvom
Budhizmus je v Thajsku najrozšírenejším náboženstvom

Únik pred horúčavami ponúka interiér. V každom dome, byte či reštaurácii beží klimatizácia. Klimatizácia v populárnych a všadeprítomných non-stop potravinách so zmiešaným tovarom 7-Eleven, otvorených non-stop, je vždy nastavená na teplotu „chladnička“. 

Veľa stavieb sú len konštrukcie či prístrešky nad posedením/obydlím a miesto klimatizácie sa využívajú ventilátory. Na terase v reštaurácií na vás fúka ventilátor zo stropu, prípadne k vášmu stolu prinesú, či na vás z rohu namieria, prenosný stojanový ventilátor.

Západná POP music

Fenoménom v obchodných centrách a drahých reštauráciách je hudba zo západu. Keďže sú viac orientované na turistov, expatov a zahraničných dôchodcov žijúcich v Thajsku z rozvinutejších krajín, hrá vo väčšine z nich zahraničná populárna hudba. Despacito, ktoré spieva Aziatka, je zážitok. Najhranejšie hity z hitparád amerických rádií z minulých rokov, prespievané so zjavne ázijským prízvukom, hrajú dookola ako povzbudenie, že tu sa cíť doma a v kľude míňaj svoje peniaze na zbytočnosti.

Luxus a krása vedľa ryžového poľa a smetiská

Zvláštne pre mňa bolo vidieť McDonald – hneď vedľa ryžového poľa. Veru aj takto vyzerá Thajsko. Na tej istej ulici nájdete vysoký luxusný 5-hviezdičkový hotel a zároveň prístrešok postavený iba z bambusového dreva s pozemkom, ktorý viac pripomína skládku ako záhradu. Thajsko môžete spoznať z mnohých strán. Môžete popíjať drahé drinky v zdanlivo dokonalom raji hotelového rezortu. Alebo môžete spoznať miestnu kultúru a život, ktorého krása a dokonalosť je v jeho jednoduchosti a skromnosti, no s o to väčším šťastím, rešpektom a vďakou.

Ananásové pole
Ananásové pole

Ekológia tu moc nefičí, plasty a výfuky všade, pollution

Neviem nakoľko je to o nákladoch a nakoľko za to môžu vyspelejšie krajiny, ktoré Thajsko zneužívajú, no ekológiu si tu zatiaľ asi nemôžu dovoliť. Prispieva k tomu pravdepodobne absencia akýchkoľvek emisných noriem na autá, žiadne smetné koše a všade prítomný odpad, ktorý spôsobuje neveľmi príjemné pohľady na krajinu plnú odpadkov, výparmi znečistené smutné výhľady, hnedé rieky a nepitnú vodu z kohútikov. Čo opäť tvorí ešte viac odpadu, je práve tá nepitná voda, nakoľko všetci a všade kupujú vodu balenú, prirodzene v plastových nádobách. Väčšina jedla na donášku sa balí do minimálne troch plastových sáčkov plus to celé do igelitky. Ryža ide do jedného sáčku, thajské curry do ďalšieho a polievka do tretieho. Veru, moderné západné pojmy, ako ekologické zmýšľanie a zodpovednosť spotrebiteľa, sem ešte nedorazili. Gréta by zaplakala. 

O znečistenom ovzduší sa viac snáď ani rozpisovať nemusím, viete predsa že väčšina výdobytkov nášho materialistického sveta sa vyrába tu v Ázii, čo sa smutne odzrkadľuje na kvalite miestneho vzduchu. Sú lepšie dni a horšie dni, v závislosti od toho ako fúka vietor. Niekedy je jasno, inokedy je mesto tak zamorené, že sa bez rúška neodporúča vychádzať, cítite „ťažké pľúca“ a máte pocit, že nastala jeseň nakoľko všade je akoby hmla. 

Biznis kvitne všade

Vďaka zahraničným investorom, chýbajúcim normám hygieny a celkovej malej administratívnej záťaži smerom k podnikaniu, sa veľa ľudí živí samostatne. Často nájdete hneď vedľa seba rovnaké stánky, reštaurácie, dvoje potraviny 7-Eleven priamo oproti sebe na jednej križovatke. 

Piatok večer sa z barov ozýva živá hudba
Piatok večer sa z barov ozýva živá hudba

Vďaka veľkej preľudnenosti miest a prístupu kráľovstva k obyvateľom, tu vo veľkom môžete vidieť prezamestnanosť. Zbytočné pozície a dvojnásobné množstvo personálu ako je potrebné, je obvyklá záležitosť.

Častým a obľúbeným miestom podnikania sú tržnice a nočné trhy. Počas dňa na nich nakúpite hotové jedlá, ovocie, zeleninu aj oblečenie, tak ako u nás. No tie nočné, tie u nás chýbajú. Je veľmi príjemné mať každý večer možnosť navštevovať živé miesto, kde sa máte možnosť napiť, navečerať, vypočuť si živú muziku, nakúpiť darčeky. 

Záver a čo si (ne)pobaliť do Thajska

Celkovo Thajsko rozhodne odporúčam navštíviť! Nie všetky aspekty tejto odlišnej kultúry vám môžu byť príjemné, avšak vďaka rozmanitej ponuke všetkých jedál, produktov, služieb a prostredia, si aj v nej nájdete to svoje. Každý rok, tým ako sa Thajsko rozvíja, si k nemu nájde cestu viac a viac ľudí.

Verím, že vám môj článok priniesol aspoň malý náhľad do tejto rozmanitej prekrásnej krajiny. Tiež verím, že nie všetko čo som v ňom uvidel je pravda a nie so všetkým sa musia zhodovať aj ďalší cestovatelia. Predsa hodnotím len na základe dvoch týždňov v jednej oblasti, okolia Hua Hin, a preto prosím, berte moje dojmy s rezervou, a do Thajska sa vydajte s otvorenou hlavou.

Prajem vám krásne zážitky nech ste kdekoľvek. 

PS:

  • na dovolenku do Thajska odporúčam si zabaliť hlavne krátke tričká, krátke nohavice, šľapky a uterák. Vhod vám padne aj čierne uhlie a paralen. Určite môžete nechať doma ponožky.
  • ubytovanie všetkých cenových kategórii jednoducho zarezervujete na Airbnb (použitím môjho odkazu získate zľavu 30 € na ubytovanie a 11 € na zážitok a ja drobné na kávu!). Ja som bol v Hua Hine ubytovaný v apartmáne za príjemných 17€ na noc.
  • letenky najľahšie nájdete cez moju najobľúbenejšiu službu na vzhľadávanie leteniek – Skyscanner.
  • tipy na miesta a zážitky poskytne TripAdvisor.
  • dobrým zvykom je overiť trvanie cesty a hodnotenia reštaurácii pomocou Google Maps (neodporúčam navštevovať miesta s hodnotením menej ako 4 hviezdičky). 
  • Z letiska Bangkok – Suvarnabhumi sú dostupné priame autobusové linky do populárnych destinácii ako Hua Hin či Pattaya, poskytuje ich Bell Travel Service za krásnych 297 bahtov (8,50 €).

Galéria fotiek

Návrat hore